Scrolling box

Turkiyede Goller
Türkiyenin en büyük gölü
Ülkemizin göller bakımından çokta zengin bir ülke olmadığını, “Türkiyedeki göller” başlıklı yazımızda paylaşmıştık. Dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliğinin yanında, Türkiyenin en büyük gölü ünvanını da taşıyan gölümüz Van gölüdür. Bölge halkının deyimi ile ise Van denizidir. Aslında bir nevi iç deniz olarak da kabul edilebilecek olan Van Gölü, görenleri hem büyüklüğü hem de sayısız güzellikleri ile büyülemektedir.

Bundan yaklaşık 600.000 yıl önce Nemrut dağının volkanik patlaması sonucu oluştuğu tahmin edilen Van gölünün ortalama derinliği 171 metre, en derin noktası ise 451 metredir. Van gölü ayrıca dünyanın en derin 15. gölüdür. Van gölünün denizden yüksekliği ise 1.646 metredir.

Eski Yunan tarih ve coğrafyacıları tarafından Arsissa Lacus veya Thospitis Lacus ismi ile de anılan Van gölü, ismini sınırları içerisinde yer aldığı Van şehrinden almaktadır. Van ayrıca Urartu krallığının da başkentidir. Gölün doğusunda bulunan Akdamar, Adır, Çarpanak ve Kuş adaları tarihi ve turistik öneme sahiptir. Bu adalar 1990 yılında sit alanı statüsüne alınmıştır.

Ülkemizin en büyük gölü hangisidir


Türkiyenin en büyük gölü Van Gölünün etrafı karadan 430 km uzunluğundadır, yüzölçümü ise 3.713 kilometrekaredir. Göldeki su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip düşmektedir. Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölünün tuzluluk oranı %0,19’dur.

Van gölü bilimsel açıdan da son derece büyük bir öneme sahiptir. Bilim adamları Van Gölüne bir iklim arşivi gözü ile bakmaktadırlar. Gölden alınan tortu örnekleri ile geçmişte yaşanan iklim değişiklikleri, volkanik patlamalar ve depremler hakkında çok önemli bilgiler elde ediliyor. Van gölünden alınan tortuların diğer bölgelere göre farklılığı ise, burada yer alan tortuların yıllık katmanlar halinde oluşması. Yani incelemede bulunan bilim adamları iklimde yaşanan değişiklikleri yıl yıl tespit etme şansını elde edebiliyorlar. Örneğin bölgede incelemelerde bulunan Alman bilim insanı Prof.Litt, 2010 yılında yapılan sondaj çalışması ile 400.000 yıl öncesine ait tarih hakkında bilgiler elde edilebileceğini ileri sürmektedir.

Van gölünün bilinmeyen özellikleri  • Van Gölü Türkiye’nin en büyük gölüdür
  • Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür 
  • Nemrut Volkanik Dağının patlaması sonucunda oluşmuştur
  • 600 bin yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir
  • En derin noktası 451 metre, ortalama derinliği ise 171 metredir
  • Dünyanın en derin 15. Gölüdür
  • Denizden 1646 metre yüksektir
  • Doğu kısmında dört ada bulunmaktadır. Bu adalar tarihi ve turistiktir.
  • Türkiye’de feribot ile taşımacılık yapılan tek göldür 
Yazımız ilginizi çektiyse Türkiyedeki göller isimli incelememize de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski