Scrolling box

beyaz gulun anlami
Beyaz Gülün Anlamı

Eğer seviyor ve seviliyorsanız dünyada sizden daha mutlu insan olmadığını düşünürsünüz. Sevginin ve de aşkın en güzel anlatım şekillerinden bir tanesi de şüphesiz çiçektir. Daha doğru ifadesiyle aşkı Gül’den daha güzel anlatabilecek bir çiçek yoktur.

Peki ya beyaz gülün anlamı nedir?


Beyaz gulun anlami
Beyaz gülün anlamı
Beyaz renk tüm dünyada saflık, temizlik ve masumiyet duygularını anlatır. Dolayısı ile beyaz gül de el değmemiş güzellik, saflık ve masumiyetle özdeşleşir.

Beyaz gül kesinlikle sevgiliye duyulan aşkın masumiyetini anlatmaktadır ve beyaz gül aşkın en eski sembolüdür. Günümüzde aşkın sembolü olarak kabul edilen kırmızı gülün aksine, çok eski medeniyetlerde beyaz gül aşkın sembolü olarak görülür ve aşkın en saf ve temiz halini temsil ederdi. Sevginin en derinden, en içten ve en temiz duygularla gösterimi, karşı tarafa karşı kayıtsız teslimiyetin ifadesiydi.

Beyaz gül aynı zamanda sırdaşlığın ve karşı tarafa verilen değerinde en güzel ifadesidir.


Beyaz gül öteden beri gelin çiçeği, düğün çiçeği olarak da bilinmektedir. Düğünlerde beyaz gülün kullanılmasının sebebi, yeni ve taze başlangıçları işaret etmesindendir. Beyaz gül her zaman yeniliğin de temsilcisi olmuştur.

Diğer güllerle beraber beyaz gülün anlamı


beyaz gulun anlami
Güllerin anlamları
Beyaz gül diğer güllerle beraber kullanıldığında da anlamı farklılaşabilmektedir. Örneğin kırmızı gül ile beyaz gül birlikte kullanıldığında, gerçek anlamda bağlılığı ve sadakati ifade etmektedir. Bu iki gül yan yana geldiğinde çiçeği gönderen kişinin karşısındakine büyük bir ilgi duyduğunu ve onunla birliktelik kurmak istediğini ifade eder. Sarı gül ile beraber kullanıldığında ise uyumu ve ahenk içindeki bir çifti anlatır.

Karşısındaki kişiye bir demet beyaz gül hediye eden birisi sahip olduğu iyi niyeti ve saf duygularını anlatmak ister.

Kırmızı, pembe ve beyaz güller bir arada kullanıldığında ise çiçeği gönderen kişinin yıldırım aşkına tutulduğunu, hemen evlenmek istediğini gösterir. Sözlü ya da nişanlı olanlar birbirlerine kırmızı, pembe ve beyaz güllerden oluşan bir buket verirse artık dayanamıyorum bir an önce evlenelim demek istemektedir.

Açılmamış beyaz gülün anlamı


Açılmamış beyaz güllerden oluşan bir buket karşısındaki kişiye saf ve temiz duygular beslediğini, kendisi ile ileriye dönük bir arkadaşlık kurabilmek istediğini gösterir. Beyaz açmamış güllerden bir gelin buketi yapılırsa biz beraber temiz bir yuva kurduk. Bu yeni yuvamız sevgi üzerine kurulmuştur ve sonsuza kadar da bu şekilde kalacağına inanıyoruz anlamını taşır.

Beyaz gülün hikâyesi


Beyaz gül antik medeniyetlerden bu tarafa dünya üzerindeki birçok eski medeniyette ilk yetiştirilen gül çeşidi olarak kabul edilir.

Anlatılan efsanelere göre kırmızı gül kanla boyanmış bir beyaz güldür aslında.


Yunan mitolojisinde yer alan tanrıçalardan bir tanesi olan Afrodit, deniz köpüğünden yaratılmıştır. Bir gün beyaz gül toplarken parmağına diken batar ve akan bir damla kan beyaz gülü kırmızıya dönüştürür.

Sayılarına göre güllerin anlamı


Güllere verilen anlamlar sadece renkleri ile değil demet içerisinde kullanılan sayılarla da farklılaşmaktadır. Örneğin, tek bir gül sadece tek bir kişiye yönelik özel sevgi anlamını taşır. İki adet gül ise iki kişinin birbirlerine karşı duyduğu bağlılığı ve derin aşkı temsil eder. Üç gül seni seviyorum ya da yedi adet gül de aklımı başımdan aldın demektir.

Hayır, aksine saf ve tertemiz bir aşk anlamına gelir.
Rüya sahibinin uzun bir ömür yaşayacağına, kısmetinin açılacağı anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin sıkıntılarının son bulacağı anlamına gelir.
Size karşı duyduğu duyguların saflığını, dürüstlüğünü ve size hissettiği tertemiz aşkı anlatmak istiyor.

Resim Galerimize de göz atabilirsinizYorum

Daha yeni Daha eski